fotorelacje,  Wydarzenia

54. Czwartek Literacki już za nami

W ramach Czwartków Literackich „13 Muz”, Szczecińskiego Przeglądu Literackiego FORMA w Domu Kultury 13 Muz w Szczecinie w miniony czwartek odbyło się spotkanie autorskie Marka Czuku poety, krytyka literackiego, publicysty, na co dzień mieszkającego w Łodzi oraz Piotra Michałowskiego, profesora US, autora wielu książek naukowych oraz poetyckich. Spotkanie prowadził prof. Andrzej Skrendo.

Podczas niemal dwugodzinnego wieczoru liczna widownia miała okazję posłuchać fragmentów nowych książek obu autorów. Marek Czuku prezentował wiersze z tomu Stany zjednoczone, trzynastego w swoim dorobku, będącego, kontynuacją artystycznych poszukiwań po rumowisku rozmaitych form i języków. Prof. Piotr Michałowski przedstawił poemat Zaginiony w kreacji. Opowieść z kryminalną intrygą w tle, napisaną w niecodziennej dla współczesnej literatury formie poematu dygresyjnego, potrójnym rymem tercyny charakterystycznej dla Boskiej Komedii Dantego.

Prof. Andrzej Skrendo niejednokrotnie w swoich pytaniach odnosił się do inspiracji, poszukiwań literackich obu autorów, najwięcej uwagi jednak poświęcono istotcie języka w literaturze oraz eksperymentowaniu formy i treści. Swój aktywny udział w dyskusji miała również publiczność, zadając obu autorom wiele pytań.

Książki autorów do kupienia na stronie Wydawnictwa Forma.

Fot. Paweł Nowakowski

RSS
Facebook
Facebook
Google+
Google+
https://e-tuszem.pl/54-czwartek-literacki-juz-za-nami/
PINTEREST
LinkedIn
INSTAGRAM

Anna Jakubczak - (1994) poetka, prozatorka, publicystka, redaktor naczelna Magazynu Kulturalnego Horyzont oraz portalu E-tuszem.pl. Organizatorka spotkań autorskich w Książnicy Pomorskiej i performance'ów artystycznych w Centrum Euroregionu Stara Rzeźnia. Studentka dziennikarstwa i zarządzania mediami na Uniwersytecie Szczecińskim. Od 2016 roku Kandydatka do Związku Literatów Polskich. Współpracuje z Klubokawiarnią Sorrento, Inku Szczecińskim Inkubatorem Kultury, portalem SilesiaYoung, Wydawnictwami: Edgard, Amaltea, Preston Publishing, Axis Mundi, GWP czy Sensus oraz kilkoma polskimi i zagranicznymi organizacjami. W latach 2017-2018 prowadząca audycję Let's Rock! w Akademickim Radiu Pomorze. Reporterka TVP 3 Szczecin oraz Kuriera Szczecińskiego w latach 2015-2017. Swoją twórczość publikowała w wielu antologiach, zarówno w Polsce, jak i za granicą. Jest stałą autorką w cyklu poetyckim The Year of The Poet, wydawanym przez amerykańskie wydawnictwo Inner Child Press pod kierownictwem Williama St. Petersa. Wyróżniona w II i III Ogólnopolskim Konkursie im. Jóżefa Bursewicza O Złotą Metaforę za wiersze Przypinka i Kaprysik. Autorka tomu poetyckiego Ars Poetica (Londyn, 2013), w przygotowaniu kolejny tom Rozmowy nocą oraz powieść Wiatr nadziei.