recenzje,  Szuflada

Myśl kreatywnie – jak wyjść poza schematy

Oczywistą kwestią w budowaniu relacji w zespole i osiąganiu wysokich wyników jest umiejętność komunikacji, wzbudzania kreatywności i zarządzania grupą. Dr Aneta Chybicka psycholog i coach bizensu w swojej książce OUTSIDE THE BOX. Jak myśleć i działać kreatywnie przedstawia autorskie techniki pobudzania do kreatywnego i niesztampowego myślenia. Jak czytamy na okładce To poradnik napisany przez praktyka dla praktyków. A jak to wygląda w rzeczywistości? Przekonajcie się czytając powyższą recenzję.

Autora recenzowanego przeze mnie poradnika jest zawodowym trenerem i psychologiem z szerokim doświadczeniem zdobywanym zarówno w Polsce, jak i za granicą pracując dla wielu międzynarodowych firm. Od wielu lat profesjonalnie zajmuje się szkoleniami grup pracowniczych różnego rodzaju branż. Jest autorką prac naukowych, ale również książek z zakresu psychologii pozytywnego myślenia, pobudzania kreatywności i innowacji takich jak: Otwarty umysł czy Psychologia twórczości grupowej. OUTSIDE THE BOX. Jak myśleć i działać kreatywnie jest jej najnowszą publikacją.

Książka już od samego początku wydaje się być bardziej praktyczna niż teoretyczna. Po brzegi została zapełniona różnorodnymi ćwiczeniami pobudzającymi kreatywne myślenie, które pogrupowane są w 6 tematycznych reguł. Niektóre z nich mają pomóc nam zrozumieć z jakimi osobami i dlaczego pracuje nam się najlepiej, czyli poznać naszą umiejętność współpracy i ludyczności, czyli podejścia do innych, a co za tym idzie, tworzenia relacji. Ale również wyjaśniają jak wpływać na atmosferę w pracy, aby wspomagać innowaacyjność i budowanie więzi między członkami zespołu. Radzi też jak technikami kreatywnego myślenia podchodzić do niespodziewanych problemów i wykorzystać je na korzyść grupy.

W tym wypadku ciekawa stała się dla mnie opisana przez autorkę Technika 635, polega ona na próbie rozwiązania danego problemu przez muzykę – grupa zamiast uczestniczyć w wielogodzinnej naradzie, w której nie zawsze każdy ma równy głos w sprawie, ma za zadanie do wybranego utworu muzycznego słuchanego przez zespół, napisać scenariusz, do którego każdy uczestnik dopisuje jedno zdanie. W takim działaniu rezultatem ma być opowiadanie, które rozwija każda następna osoba po swoim poprzedniku, w taki sposób, aby było ono zwięzłe i sensowne. Dzięki czemu każdy członek grup bierze pełny udział w zadaniu. Ma to na celu rozwianie napięcia i wzbudzenie gotowości do dalszej pracy. Innym sposobem wykorzystania techniki jest opisanie przez każdego członka zespołu rozwiązania problemu, który rozwija następna osoba.

Jak autorka zaznacza – Grupa kreatywnego myślenia to swoisty rodzaj grupy zadaniowej, której komunikacja i aktywność powinny wynikać z realiizacji zadania, jakim jest rozwiązanie problemu w wyniku wygenerowania różnych pomysłów – określa to ako regułę aktualności. W niej istotna jest też reguła odroczonego wartościowania,w której nie powinno oceniać się pomysłów innych. Nawet najbardziej absurdalny pomysł może być pretekstem do pojawienia się pomysłu u innej osoby. Być czymś w rodzaju inspiracji, nawet, jeśli wydaje się to nielogiczne. A każde rozwiązanie może być pomocne i doprowadzić do właściwych rezultatów lub nowych perspektyw – reguła kompetentnej niekompetencji.

Interesująca jest również reguła różnorodności, bazująca na talentach wszystkich członków grupy niezważając na ich wiek, doświadczenie, wykonywaną pracę, pochodzenie. Jak autorka radzi, w takiej grupie praca nad pobudzeniem kreatywności powinna bazować na wielu czynnikach: ćwiczeniach ruchowych, logicznych, metaforycznych, słuchowch, zapachowych, pisemnych, w taki sposób, aby wykorzystać umiejętności wszystkich członków grupy i dojść do ciekawych i innowacyjnych rozwiązań. W ostatniej regule racjonalnej irracjonalności – źródłem rozwiązań i pomysłów nie muszą być tylko logiczne argumenty czy źródła. Kreatywnemu myśleniu sprzyja korzystanie z różnorodności zasobów, doświadczeń i emocji.

Książkę czyta się niezwykle przyjemnie. Napisana jest w sposób przystępny, zaciekawiający czytelnika, wyczuwalny jest styl naukowy, a niekiedy pojawiają się nawet odniesienia do terminów psychologicznych, jednak nie wpływa to na odbiór książki. Dużym atutem są ilustracje zabawnych postaci wzbogacające niniejszą publikację, na których widok uśmiech sam pojawia się na twarzy i które mogą służyć jako dodatkowa zachęta do lektury, czy skorzystania z podanych w książce ćwiczeń. Dodatkowo książka zawiera Test Talentów pozwalający na określenie jakie cechy i umiejętności wyróżniają nas w grupie. Osobiście polecam powyższą książk do przeczytania nie tylko z zaciekawienia tematem z zakresu komunikacji, ale przede wszystkim jako poradnik faktycznie wspomagający efektywną pracę w grupie.

RSS
Facebook
Facebook
Twitter
Visit Us
PINTEREST
LinkedIn
INSTAGRAM

Anna Jakubczak - (1994) poetka, prozatorka, publicystka, redaktor naczelna Magazynu Kulturalnego Horyzont oraz portalu E-tuszem.pl. Organizatorka spotkań autorskich w Książnicy Pomorskiej i performance'ów artystycznych w Centrum Euroregionu Stara Rzeźnia. Studentka dziennikarstwa i zarządzania mediami na Uniwersytecie Szczecińskim. Od 2016 roku Kandydatka do Związku Literatów Polskich. Współpracuje z Klubokawiarnią Sorrento, Inku Szczecińskim Inkubatorem Kultury, portalem SilesiaYoung, Wydawnictwami: Edgard, Amaltea, Preston Publishing, Axis Mundi, GWP czy Sensus oraz kilkoma polskimi i zagranicznymi organizacjami. W latach 2017-2018 prowadząca audycję Let's Rock! w Akademickim Radiu Pomorze. Reporterka TVP 3 Szczecin oraz Kuriera Szczecińskiego w latach 2015-2017. Swoją twórczość publikowała w wielu antologiach, zarówno w Polsce, jak i za granicą. Jest stałą autorką w cyklu poetyckim The Year of The Poet, wydawanym przez amerykańskie wydawnictwo Inner Child Press pod kierownictwem Williama St. Petersa. Wyróżniona w II i III Ogólnopolskim Konkursie im. Jóżefa Bursewicza O Złotą Metaforę za wiersze Przypinka i Kaprysik. Autorka tomu poetyckiego Ars Poetica (Londyn, 2013), w przygotowaniu kolejny tom Rozmowy nocą oraz powieść Wiatr nadziei.