O motywacji w sześciu krokach

Na półkach księgarskich nie brakuje książek z zakresu psychologii czy coachingu, obejmujących swoją tematyką m.in. zarządzanie czasem, efektywność pracy w grupie, poszukiwanie pewności siebie, a zwłaszcza odnoszących się w szerokim zakresie do motywacji i technik motywowania. Moją uwagę przykuła najnowsza pozycja wydawnictwa GWP autorstwa dr Michaela Pantalona Motywacja. Metoda sześciu kroków. Czyli jak od oporności i znanego wszystkim niechcemisienia przejść do pełnego zaangażowania, i odkryć w sobie ukryte pokłady motywacji. Przyznacie, brzmi to naprawdę motywująco.

 

Jednak, zanim odpowiem na pytanie zadane we wstępie, chwilę uwagi skupię wokół samego autora. Dr Michael Pantalon jest pracownikiem naukowym Uniwersytetu Yale oraz Harvardu, terapetutą i trenerem motywacji z szerokim doświadczeniem. Na swoim koncie ma szkolenia pracowników wielu firm z branży farmaceutycznej, motoryzacyjnej czy elektrycznej. Współpracował również z agencjami rządowymi, a swoje prace naukowe publikował w wielu prestiżowych pismach na świecie. Motywacja. Metoda sześciu kroków. Jest jego najnowszą pozycją z zakresu psychologii i zarządzania zasobami ludzkimi.

Przechodząc zaś do oceny samej publikacji, na początku należy wspomnieć do kogo kierowana jest ta książka. Odbiorcą może być właściwie każdy z nas, kto czuje, że potrzebuje zmiany w swoim życiu. Ma potrzebę, by dokonać czegoś na miano małej rewolucji, motywujac się do choćby m.in zmiany diety, trybu życia, poszerzania horyzontów z danej dziedziny, ale również kierowana jest do liderów grup i firm, aby usprawnić współpracę w kierowanym zespole.

Książka dr M. Pantalona podzielona została na trzy części, a każda z nich na kolejne trzy rozdziały. Pierwsza część przedstawia w teoretycznym aspekcie sposób w jakim w relacjach oddziałowujemy na siebie i jakie ma to konsekwencje dla naszych działań. Skupia się przede wszystkim na wyjaśnieniu czym jest motywacja, czynnikach wpływających na jej odczuwanie, opisaniu tytułowych szcześciu kroków autorskiej koncepcji, którą określił mianem Motywacji Błyskawicznej. Druga część to już przejście do wywierania wpływu na samego siebie, czyli przysłowiowe jak się zmotywować? oraz porady dotyczące kwestii motywowania innych, w tym osób, które tej zmiany nie chcą, ale zmiana pomogłabym im na przykład oderwać się od niszczących je (lub ich bliskich) przyzwyczajeń. Trzecia część to już nie sama motywacja, a podjęte kroki. Czyli rozpisane plany działania i cele, rezultaty oraz refleksje co zrobić dalej, jak się nie poddać. W tym rozdziale dr M. Pantalon wyjaśnia nie tylko jak podejmować odpowiednie kroki w osiągnięciu wyznaczonego przez nas celu, ale przede wszystkim co zrobić, kiedy zmiana, której oczekujemy nie nadchodzi lub osobie, którą próbowaliśmy zachęcić do zmiany nie udaje się utrzymać w postanowieniu. Wiele kwestii poświęca również głównemu czynnikowi motywacyjnemu, czyli relacjom międzyludzkim i blokadom, które nie pozwalają nam w pełni się zmotywować i dokonać życiowych zmian.

Poza naukowym wyjaśnieniem opisywanych przez siebie kwestii, w książce znajdziemy wiele przykładowych historii z życia osób, które tak, jak my miały problem ze zmotywowaniem się do zmiany diety, rzucenia palenia papierosów, wyjścia z toksycznego związku czy podjęcia nowej pracy. Jak czytamy w książce – Metoda Motywacji Błyskawicznej pomaga ludziom nie poprzez pokazywanie im, dlaczego powinni dokonywać zmian, lecz przez pytanie ich, dlaczego mogliby chcieć coś zmienić. Autor pozwala nam zrozumieć nasze wewnętrzne potrzeby przez wejście w głąb samego siebie i zastanowienie się czego tak naprawdę potrzebujemy i jakich działań powinniśmy się podjąć, aby to osiągnąć. Nie próbuje wmówić nam, że wszystko jest możliwe, a zachęca do zdrowego poznania siebie. Przekazuje nam również ważną rzecz, o ktorej często zdarza nam się zapomnieć, że nie na wszystko mamy wpływ. I jeśli nie wszystko nam wychodzi, radzi nie patrzeć na to pod kątem porażki, a przyjrzeć się i przeanalizować dlaczego tak się stało. Czy na pewno na ten rezultat mieliśmy wpływ, czy zrobiliśmy wszystko, co powinniśmy, a przede wszystkim, aby zastanowić się, czy zmiana, jakiej chcemy dokonać, nie potrzebuje więcej czasu i naszej pracy. Znów odnosi się do zapytania siebie, czy to, co chcieliśmy osiągnąć, a nie wyszło nam z różnych względów, było tym, co tak naprawdę chcieliśmy, czy nie przeszkodziły nam określone czynniki zewnętrzne i wewnętrzne. Czy to była faktycznie potrzebna zmiana, a może miała nas jedynie doprowadzić do czegoś innego niż oczekiwaliśmy, może do innych rozwiążań. Czy nasza chęć zmiany była naprawdę szczera, a nie podyktowana chęcią nowego ubioru, luksusowego auta, czegoś co było chwilową potrzebą, a nie autentyczną częścią nas.

Co sądzę o samej książce? Będąc po lekturze wielu poradników tego typu, znudzona pseudocoachingowym stylem porad w podobnych książkach, muszę stwierdzić, że ta publikacja jest miłą odmianą. Szczególnie, że bazuje na fachowej wiedzy i długoletnim doświadczeniu autora, a nie na utartych schematach z wachalarza – możesz wszystko, uwolnij swój potencjał i tym podobnym. Atutem jest konkretyzm i łatwo przyswajalny język, a przede wszystkim rzetelne podejście do tematu, nie mające na celu wzbudzenia w nas poczucia świetności, ale pokazania popełnianych błędów podając wskazówki w podjęciu odpowiednich działań. Psychologicznej analizie naszych zachowań, upodobań, percepcji i poczucia motywacji, podpartej konkretnymi przykładami z życia codziennego, które mają doprowadzić nas przede wszystkim do zrozumienia nas samych, naszych potrzeb i czynników, które nas motywują do określonych zmian. Według mnie jest to naprawdę ciekawa pozycja wydawnicza, którą warto wziąć pod uwagę.

RSS
Facebook
Facebook
Twitter
Visit Us
PINTEREST
LinkedIn
INSTAGRAM

About the author

Anna Jakubczak - (1994) poetka, prozatorka, publicystka, redaktor naczelna Magazynu Kulturalnego Horyzont oraz portalu E-tuszem.pl. Organizatorka spotkań autorskich w Książnicy Pomorskiej i performance'ów artystycznych w Centrum Euroregionu Stara Rzeźnia.

Studentka dziennikarstwa i zarządzania mediami na Uniwersytecie Szczecińskim. Od 2016 roku Kandydatka do Związku Literatów Polskich. Współpracuje z Klubokawiarnią Sorrento, Inku Szczecińskim Inkubatorem Kultury, portalem SilesiaYoung, Wydawnictwami: Edgard, Amaltea, Preston Publishing, Axis Mundi, GWP czy Sensus oraz kilkoma polskimi i zagranicznymi organizacjami.

W latach 2017-2018 prowadząca audycję Let's Rock! w Akademickim Radiu Pomorze. Reporterka TVP 3 Szczecin oraz Kuriera Szczecińskiego w latach 2015-2017.

Swoją twórczość publikowała w wielu antologiach, zarówno w Polsce, jak i za granicą. Jest stałą autorką w cyklu poetyckim The Year of The Poet, wydawanym przez amerykańskie wydawnictwo Inner Child Press pod kierownictwem Williama St. Petersa.

Wyróżniona w II i III Ogólnopolskim Konkursie im. Jóżefa Bursewicza O Złotą Metaforę za wiersze Przypinka i Kaprysik. Autorka tomu poetyckiego Ars Poetica (Londyn, 2013), w przygotowaniu kolejny tom Rozmowy nocą oraz powieść Wiatr nadziei.