Rozpoczęła się 6 edycja głośnej akcji antywalentynkowej organizowanej przez Literyczną Grupę Na krechę oraz FONT – Fundacja i pismo. Projekt zrzesza ze sobą artystów m.in. z Poznania, Łodzi, Szczecina, Krakowa, Wrocławia, a nawet Drezna i Barlinka. W dniach od 10 do 17 lutego na terenie prawie całej Polski rozdawane będą w różnych miejscach pocztówki z wierszami poetów biorących udział w akcji, do których grafiki stworzyli Rafał Babczyński, Maria Kuczara, Jadwiga Włudarczyk, Ewa Kreft, Katarzyna Borczyńska, czy Joana Bea Świerc.

Akcji towarzyszy wiele imprez artystycznych, jak choćby Integracje Literackie- Hyde Park w Swarzędzu, czy przeróżne wieczory autorskie i wernisaże, do których jako najważniejsza zaliczana jest WierszyStawka, czyli wystawa wszystkich pocztówek, która odbędzie się w Bibliotece Uniwersyteckiej w Poznaniu i w Młodzieżowym Domu Kultury nr 2. Podczas otwarcia galerii nastąpi również rozstrzygnięcie IV Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego Erotyk Na krechę im. T. Stirmera. Odbędzie się również kilku dniowa integracja w Wiśle oraz Krakowie w Pracowni Piwnicy Pod Baranami.

Koordynatorką przedsięwzięcia jest poznańska poetka i animatorka kultury Łucja Dudzińska. Pomysł na akcję antywalentynkową zrodził się w 2012r. jako forma popularyzowania czytelnictwa poezji wśród społeczeństwa, łącząc przy tym przeróżne znamiona sztuki jak fotografię, grafikę, malarstwo i wspomnianą poezję. Jak sami organizatorzy przyznają, wiersze, które drukowane są na pocztówkach nie mają w sobie nic z komercji, która jest otoczką walentynek, skupiają się one w szerokim spektrum na relacjach damsko-męskich. Przez swoją akcję organizatorzy chcą dotrzeć do jak najszerszego grona odbiorców, dzieląc się poezją m.in. w pubach, kawiarniach, bibliotekach i innych. I jak podają dotychczas przez wszystkie edycje rozdano niemal 45.000 pocztówek z erotykami w 225 wzorach. Nowy rekord padł i w tym roku, ponieważ twórcy przygotowali, aż 94 wzory pocztówek w ponad 18.000 egzemplarzy.

Cóż można dodać?

Niech poezja się niesie!

Więcej o akcji znajdą państwo tutaj.

 

Anna Jakubczak vel RattyAdalan

RSS
Facebook
Facebook
Twitter
Visit Us
PINTEREST
LinkedIn
INSTAGRAM