recenzje,  Szuflada

Poczuj się jak człowiek dzikiego zachodu z aplikacją LangBandit

Języków można uczyć się na wiele sposobów. Najbardziej skuteczną metodą, jest jednak nauka poprzez zabawę. Moją propozycją na dziś dla wszystkich chętnych polepszenia swoich umiejętności jest aplikacja mobilna LangBandit, będąca częścią szerokiej oferty Wydawnictwa Edgard. Zapraszam na wycieczkę po świecie saloonów, pojedynków i kowboi w trzech językach do wyboru.

Aplikacja LangBandit miała swoją premierę niemal rok temu, jednak dopiero teraz zaczyna mieć swoje “5 minut” wśród użytkowników zarówno platformy Android, jak i IOS. Według statystyk na stronie Google Play, grę pobrało już niemal 10 tysięcy użytkowników. Wygląda to całkiem nieźle, zwłaszcza, że dopiero od niedawna jest ona promowana przez Wydawnictwo Edgard. Nadmienić muszę od razu, że jest to aplikacja darmowa z możliwością wykupienia pakietu Premium, który kosztuje mniej więcej 8zł i pozwala na powtarzania słówek czy wyrażeń, których znaczenia nie znaliśmy w trakcie pojedynków oraz odsłuchiwanie nagrań native speakerów.

31519121_1980033415358786_7359776634674610176_n

Jak informuje wydawca LangBandit to wciągająca i rozwijająca gra towarzyska do nauki języków obcych. Językowy quiz nie pozwoli Ci się nudzić i zanim się zorientujesz, zostaniesz prawdziwym językowym bandytą. I faktycznie uruchamiając aplikację, mamy okazję podczas gry, wcielić się w prawdziwego strzelca dzikiego zachodu. Do wyboru w grze mamy dwadzieścia pięć avatarów, musimy również wybrać język, jakiego chcemy się uczyć oraz ustawić język, którym się posługujemy.

Podczas używania LangBandit mamy możliwość w trakcie wykonywania zadań, wybrania kategorii tematycznej i grania z użytkownikami losowymi, ale również z zaproszonymi znajomymi. Gra oferuje sześć rund. W każdej otrzymujemy trzy pytania do wykonania – takie same są dla nas i dla naszego przeciwnika. Lista naszych pojedynków, wyniki gry i statystyki wyświetlane są na stronie głównej aplikacji. Możemy również zobaczyć tam, jak wyglądają zestawienia rankingów globalnych i lokalnych zarówno użytkowników, jak i naszych znajomych, jeśli takowych mamy dodanych. Jako ciekawostkę dodam, że podczas gry możemy zbierać trofea za naszą aktywność w grze związaną z wygranymi pojedynkami czy ilością znajomych.

Jeśli chodzi o pytania w poszczególnych rundach, to zawsze dotyczą jednej wybranej przez nas lub przeciwnika kategorii, którą wybieramy na zmianę. Co do samych zadań, to wyglądają one dwojako. Będziemy musieli wybrać odpowiednie tłumaczenie danego słowa, wyrażenia czy związku frazeologicznego, spośród kilku podanych albo połączyć to wyrażenie z jego tłumaczeniem. Na każde zadanie mamy mniej więcej piętnaście sekund. Upływanie czasu wskazuje malejący żółty pasek na górnej części ekranu.

Co najważniejsze, aby używać aplikacji, należy być podłączonym do internetu, w innym wypadku nie będzie możliwości uruchomienia gry. Jeśli z jakiegoś powodu jesteśmy zmuszeni przerwać grę, możemy dokończyć pojedynek w dowolnym momencie, przeciwnikowi pojawi się wtedy odpowiedni komunikat. To samo będzie w przypadku, kiedy niespodziewanie osoba, z którą się pojedynkujemy przerwie grę. A, jeśli podobała nam się gra z danym użytkownikiem i chcielibyśmy zmierzyć się z nim ponownie, musimy zaprosić go do znajomych, w innym wypadku nie będzie to możliwe.

Screenshot_20180430-000304

W grze, do wyboru mamy trzy języki, do których należą: angielski, niemiecki i hiszpański we wszystkich poziomach zaawansowania od A1 do C2.

Minusem jest według mnie, jak na razie zbyt mała ilość języków do wyboru. Jako miłośniczka języka włoskiego, zabrakło mi go w menu aplikacji. Jednak mam nadzieję, że w przyszłości ta pula znacznie się rozwinie. Kolejnym jest pakiet premium. W mojej opinii dodatkowa funkcja powtarzalności materiału z pojedynków powinna być częścią wersji darmowej lub aplikacja powinna być płatna w całości i kosztować w granicach 10-15zł. Samą aplikację używa się naprawdę dobrze i muszę przyznać, że nauka poprzez używanie LangBandit szybko wciąga. Jest to fajna forma nauki języków czy to w przerwie na uczelni czy w podróży. A pikanterii dodaje adrenalina z przeprowadzanych pojedynków i klimat dzikiego zachodu. Dodatkowym atutem jest materiał przygotowany specjalnie pod certyfikaty FCE, CAE i CP oraz na potrzeby egzaminu maturalnego. 

Jak długo trwać będzie popularność i użyteczność tejże aplikacji na tle konkurencji? Czas pokaże. Osobiście trzymam kciuki za dalszy rozwój LangBandit, ponieważ według mnie ta aplikacja ma naprawdę duży potencjał w sobie,  warty wykorzystania i rozwijania. Jak wspomniałam wcześniej, czekam na dalsze aktualizacje i rozszerzenie wyboru języków do nauki.


Recenzja ukazała się również na stronie Magazynu Kulturalnego Horyzont

RSS
Facebook
Facebook
Twitter
Visit Us
PINTEREST
LinkedIn
INSTAGRAM

Anna Jakubczak - (1994) poetka, prozatorka, publicystka, redaktor naczelna Magazynu Kulturalnego Horyzont oraz portalu E-tuszem.pl. Organizatorka spotkań autorskich w Książnicy Pomorskiej i performance'ów artystycznych w Centrum Euroregionu Stara Rzeźnia. Studentka dziennikarstwa i zarządzania mediami na Uniwersytecie Szczecińskim. Od 2016 roku Kandydatka do Związku Literatów Polskich. Współpracuje z Klubokawiarnią Sorrento, Inku Szczecińskim Inkubatorem Kultury, portalem SilesiaYoung, Wydawnictwami: Edgard, Amaltea, Preston Publishing, Axis Mundi, GWP czy Sensus oraz kilkoma polskimi i zagranicznymi organizacjami. W latach 2017-2018 prowadząca audycję Let's Rock! w Akademickim Radiu Pomorze. Reporterka TVP 3 Szczecin oraz Kuriera Szczecińskiego w latach 2015-2017. Swoją twórczość publikowała w wielu antologiach, zarówno w Polsce, jak i za granicą. Jest stałą autorką w cyklu poetyckim The Year of The Poet, wydawanym przez amerykańskie wydawnictwo Inner Child Press pod kierownictwem Williama St. Petersa. Wyróżniona w II i III Ogólnopolskim Konkursie im. Jóżefa Bursewicza O Złotą Metaforę za wiersze Przypinka i Kaprysik. Autorka tomu poetyckiego Ars Poetica (Londyn, 2013), w przygotowaniu kolejny tom Rozmowy nocą oraz powieść Wiatr nadziei.