recenzje,  Szuflada

Seria Aktywnie – wypróbuj już dziś!

Marzysz o przełamaniu bariery językowej? Chcesz nauczyć się perfekcyjnie angielskiego, włoskiego czy hiszpańskiego? Lubisz poszerzać swoje horyzonty, bo nauka języków sprawia Ci ogromną przyjemność? A może szukasz ciekawych i innowacyjnych ćwiczeń i materiałów powtórkowych? Jeśli na powyższe pytania odpowiedziałeś twierdząco, w dzisiejszej recenzji znajdziesz to, czego potrzebujesz.

Nauka języków obcych od dawna jest nie tylko możliwością zdobycia lepszej pracy, komfortem w komunikacji, kiedy jesteśmy w podróży po ulubionym kraju, ale przede wszystkim to niesamowita forma relaksu i rozwoju. Nie dziwi więc fakt, że na rynku pojawia się nie tylko ogromna ilość kursów językowych, ale również opracowywanych jest coraz więcej nowoczesnych neurolingwistycznych metod przyspieszających naukę. Brzmi świetnie, nic tylko się uczyć! A będąc w temacie, warto wspomnieć o nowości wydawniczej poświęconej właśnie językom obcym, czyli serii Aktywnie, nowej propozycji dla wszystkich chcących kreatywnie i w ciekawy sposób opanować dany język. W cyklu do wyboru mamy: angielski, włoski, hiszpański oraz niemiecki na poziomie A2-B1. Jest to najnowsza seria kursów językowych, określanych jako Trening na 200 sposobów. Ale nie ma co martwić się na zapas, przy jej korzystaniu nie trzeba będzie wyciskać z siebie przysłowiowych siódmych potów, zaś czeka nas udana zabawa z materiałami zamieszczonymi w poszczególnych książkach.

30531032_1959408967421231_2369181656431984640_o.jpg

W moje ręce trafiły dwie książki z tej serii – Angielski Aktywnie! Trening na 200 sposobów i Włoski Aktywnie! Trening na 200 sposobów. Są to moje ulubione języki (łącznie z rumuńskim, którego materiały do nauki, także Edgarda, zrecenzowałam tutaj), stąd nie powinien dziwić fakt, że mój wybór, jak tylko wyszły na rynek, padł na powyższe pozycje. Zwłaszcza, że przyciągnęły mnie kolorową, estetyczną i przejrzystą szatą graficzną, z której to wydawnictwo właściwie słynie i które bardzo cenię.

Jak czytamy na stronie wydawnictwa w informacjach o wspomnianej serii:

(…) to wyjątkowy trening słownictwa i struktur leksykalno-gramatycznych przeznaczony dla osób posługujących się językiem angielskim na poziomie podstawowym i średnio zaawansowanym (poziom A2-B1). Rozwiązując ponad 200 urozmaiconych ćwiczeń w kolorowej oprawie, poznajesz słowa w kontekście, czyli w sposób sprzyjający zapamiętywaniu. (…)

Dalej odnośnie samych zadań mamy informację, że nie tylko jest ponad setka, ale ich rodzajów występuje w książkach aż 30, do których zaliczyć można: uzupełnianie luk, zagadki logiczne, diagramy, gry słowne itd. I faktycznie, ćwiczeń, dialogów, ilustracji, mamy całkiem sporo, więc na pewno podczas korzystania nie ma powodów, by narzekać na nudę i rutynę, podczas wykonywania poszczególnych zadań. Odnosząc się do tematów i przypisanego do nich słownictwa zebranego w obu książkach, to tradycyjnie zostały one podzielone na 14 grup tematycznych.

30572332_1959408854087909_4715556980687634432_o

Związane są one z naszą codziennością w podróży, pracy, domu, hobby, interakcjami towarzyskimi czy jedzeniem. Nie brakuje również krótkich ciekawostek na poszczególnych stronach umilających naukę zatytułowanych jako „Czy wiesz, że…?” oraz fotografii zabytków czy rzeczy związanych z poszczególnym krajem, co jest bardzo przyjemne podczas korzystania. Na końcu każdej książki można znaleźć, jak w większości tego typu kursów, odpowiedzi do poszczególnych zadań, których każdy rozdział zawiera w sobie od 15 do prawie 20, z testem kompetencji i listą słówek jako klamrą zamykającą poszczególny temat. W tym zadań oznaczonych gwiazdką, czyli będącymi na wyższym poziomie. Nie brakuje również w obu publikacjach mini-słowniczka i bardzo przejrzyście opisanych skrótowo podstaw gramatyki. Co w wypadku osób uczących się za pomocą kolorów, tabel czy skojarzeń, jest bardzo pomocne. Jedynym zaskoczeniem, dla jednych będącym minusem, dla innych nie, jest brak nagrań MP3, czyli, co za tym idzie dołączonej płyty CD. Ale to, jak wspomniałam już kwestia osobistej oceny, mi to osobiście nie przeszkadza, ponieważ wolę skupiać się na tekście czytamy niż słuchanym. Z innych wad wymieniłabym jeszcze zbyt małą ilość zadań z wyższego poziomu i może przydałoby się nieco więcej gramatyki, chociaż najważniejsze, jak sama nazwa wskazuje, są w tych książkach praktyczne ćwiczenia. Jeśli chodzi o niewielką ilość ćwiczeń z wyższego poziomu, to muszę przyznać, że jest to jednak cykl kierowany na razie do osób rozpoczynających naukę, więc ten zabieg jest w pełni zamierzony. Dla osób, które chcą pójść o krok dalej ta książka może służyć jedynie za powtórkę już opanowanego materiału. Niestety, obecnie na stronie Wydawnictwa Edgard nie ma informacji odnośnie kontynuacji serii w innych językach czy poziomach nauki. Miejmy nadzieję, że ten bardzo interesujący cykl będzie dalej rozwijany i kontynuowany, tak samo jak seria Nie gryzie, który również bardzo sobie chwalę.

Podsumowując. Jeśli chcesz nauczyć się języka w przystępny, pobudzający kreatywność sposób lub po prostu przypomnieć sobie zagadnienia, które już opanowałeś, a przede wszystkim cenisz sobie prostotę i przejrzystość opisanego materiału, to seria Aktywnie jest właśnie dla Ciebie! Jeśli jednak szukasz czegoś o poziom wyżej, spróbuj publikacji z cyklu Nie gryzie kierowanych dla osób będących na poziomie średnio-zaawansowanym i zaawansowanym.


Recenzja ukazała się również na stronie Magazynu Kulturalnego Horyzont

RSS
Facebook
Facebook
Twitter
Visit Us
PINTEREST
LinkedIn
INSTAGRAM

Anna Jakubczak - (1994) poetka, prozatorka, publicystka, redaktor naczelna Magazynu Kulturalnego Horyzont oraz portalu E-tuszem.pl. Organizatorka spotkań autorskich w Książnicy Pomorskiej i performance'ów artystycznych w Centrum Euroregionu Stara Rzeźnia. Studentka dziennikarstwa i zarządzania mediami na Uniwersytecie Szczecińskim. Od 2016 roku Kandydatka do Związku Literatów Polskich. Współpracuje z Klubokawiarnią Sorrento, Inku Szczecińskim Inkubatorem Kultury, portalem SilesiaYoung, Wydawnictwami: Edgard, Amaltea, Preston Publishing, Axis Mundi, GWP czy Sensus oraz kilkoma polskimi i zagranicznymi organizacjami. W latach 2017-2018 prowadząca audycję Let's Rock! w Akademickim Radiu Pomorze. Reporterka TVP 3 Szczecin oraz Kuriera Szczecińskiego w latach 2015-2017. Swoją twórczość publikowała w wielu antologiach, zarówno w Polsce, jak i za granicą. Jest stałą autorką w cyklu poetyckim The Year of The Poet, wydawanym przez amerykańskie wydawnictwo Inner Child Press pod kierownictwem Williama St. Petersa. Wyróżniona w II i III Ogólnopolskim Konkursie im. Jóżefa Bursewicza O Złotą Metaforę za wiersze Przypinka i Kaprysik. Autorka tomu poetyckiego Ars Poetica (Londyn, 2013), w przygotowaniu kolejny tom Rozmowy nocą oraz powieść Wiatr nadziei.