Nie bez kozery powszechnie mówi się, że podróże kształcą, zwłaszcza, jeśli dodamy do tego aspekt kulturalny w postaci sporej dawki wydarzeń artystycznych następujących po sobie w niewielkim odstępie czasowym. A wydawałoby się, ze niepozorny, krótki urlopowy wypad w warszawskie okolice, nie będzie niczym szczególnym. Nic bardziej mylnego, zwłaszcza, że jako osoba nieustannie poszukująca nowych bodźców i inspiracji, jeszcze przed wyjazdem zabrałam się do ostrego researchu. I nie zawiodłam się. A te, które dostarczyły szczególnych doznań, pozwoliłam sobie wyszczególnić w poniższym artykule.

Pomimo iż nie była to moja pierwsza wizyta w stolicy, wcześniej z przyczyn ograniczeń czasowych nie udało mi się dotrzeć do Teatru Muzycznego Roma. Co było pierwszą rzeczą, jaką nadrobiłam podczas obecnego pobytu. Dodatkowo spełniając marzenie o obejrzeniu spektaklu Piloci, który chodził mi po głowie już od dawna. Sam spektakl to niesamowite spectrum wrażeń, począwszy od perfekcyjnie dopracowanych scenografii i kostiumów, oddających klimat czasów II wojny światowej, po grę aktorską, wokal i choreografię. Na uwagę zasługuje również niesamowita muzyka, za którą odpowiadają Jakub i Dawid Lubowiczowie. Długo po wyjściu ze spektaklu zdarzało mi się nucić Rowerowe love, Nie obiecuj nic czy Pan Hurricane. Ale Piloci to nie tylko niesamowite libretto Wojciecha Kępczyńskiego, ale też wiele efektów specjalnych w postaci cyfrowych animacji, autorstwa Kamila Pohla. Wszystko to tworzy kompilację niesamowitych doświadczeń. Sam spektakl uważam za dynamiczny, budzący emocje, inspirujący, dopracowany w najdrobniejszym szczególe i pozostawiający w widzu chęć powrotu.

Ale, niestety w ostatnim czasie pojawiła się informacja, że wystawianie powyższego spektaklu na deskach Romy odbywać się będzie tylko do końca czerwca. Toteż, jeśli ktoś jeszcze nie widział Pilotów, ma ostatnią okazję, by to nadrobić.

Kolejnym interesującym wydarzeniem, które miało miejsce nieco za Warszawą, bo w Ożarowie Mazowieckim, był Wieczór Żartu w Hotelu Mazurkas. Jak czytamy na stronie wydarzenia Wieczory Żartu to w założeniu cykl koncertów prezentujących wartościowe zjawiska, osobowości i projekty artystyczne z pogranicza kabaretu, poezji. Inicjatorem powyższego cyklu jest Wiesław Tupaczewski satyryk i założyciel Kabaretu OT.TO. Podczas wydarzenia swoje umiejętności wokalne zaprezentowały młode wokalistki pochodzące z Ożarowa. Gwiazdą wieczoru był Artur Andrus z zespołem. Podczas recitalu publiczność mogła usłyszeć takie przeboje jak Baba na psy, Piłem w Spale, spałem w Pile czy Cyniczne córy Zurychu, którym towarzyszyła choreografia specjalnie przygotowana przez artystę. Nie zabrakło również solowych występów wspomnianego już gospodarza wieczoru.

Wieczór Żartu oceniam jako wydarzenie warte uwagi, przygotowane na naprawdę profesjonalnym poziomie, zarówno pod względem organizacyjnym, jak i artystycznym. W pełni zaspokajające najbardziej wysublimowane gusta, czego dowodem były żywe reakcje publiczności. A w moim przypadku następstwem wizyty w Ożarowie na Wieczorze Żartu były autorskie teksty piosenek i satyry, które być może pojawią się niebawem na stronie.

Odwiedzając warszawskie teatry, nie mogłam odmówić sobie wizyty w Teatrze Buffo. Podczas spontanicznego spaceru w jego okolicach trafiłam na spektakl Romeo i Julia, na który udało mi się kupić ostatni bilet i to w pierwszym rzędzie, ku mojemu początkowemu zdziwieniu. Dopiero podczas trwania spektaklu zrozumiałam, dlaczego wolne miejsce, było właśnie w tym rzędzie a jeszcze przed otrzymałam płaszcz przeciwdeszczowy, dość ciekawy gadżet w teatrze i niezwykle niepozorny w przypadku tego spektaklu… 😉

Musical Romeo i Julia wystawiany na deskach Buffo to całkowicie nowe podejście do tematu miłości szekspirowskiej. Unowocześnione, młodzieżowe, cybernetyczne – tak mogę podsumować spektakl w reżyserii i choreografii Janusza Józefowicza. Podczas spektaklu stykamy się z językiem internetowym, postacie używają czatów, komórek, szukają miłości przez aplikacje, a język, którym operują często bywa daleki od poetyckiej wizji pierwowzoru. Gdzie pojawia się pogoń za nieistniejącym ideałem piękna, pieniędzmi i karierą. Idealna odpowiedź na obraz współczesnej rzeczywistości. Gdzie romantyczna miłość schodzi na dalszy plan. Klimatu dodaje musicalowi również muzyka Janusza Stokłosy i wspaniała choreografia w strugach deszczu. Bo nie można pominąć faktu, że podczas musicalu większość scen odgrywa się przy użyciu ogromnej ilości wody, którą żwawo opryskiwana jest również część widowni. 😉

Główną częścią efektów specjalnych są również animacje 3D, które świetnie wkomponowują się w całą scenografię. Muszę przyznać, że wizyta w Teatrze Buffo była dla mnie zarówno ciekawym, jak i zabawnym doświadczeniem pozostawiającym po sobie refleksję, żeby na następną wizytę w teatrze zaopatrzyć się… w suszarkę. 😉

Nie mogło zabraknąć również literatury i Warszawskich Targów Fantastyki, na które wpadłam między jednym a drugim umówionym spotkaniem. Tradycyjnie poza spotkaniami z autorami tego gatunku, odbywały się również pokazy czy wspólne zabawy przygotowane specjalnie dla uczestników. Moją uwagę zwróciła szczególnie wystawa grafik oraz przedmiotów wykonanych m.in. z drewna i innych materiałów, prawdziwej sztuki rzemiosła. Jak to kobieta, nie mogłam odmówić sobie również wizyty na stoisku z różnoraką biżuterią, gadżetami czy ubraniami. Na szczęście obyło się bez dużego ubytku w portfelu.

Podsumowując. Warszawa podczas mojego niemalże tygodniowego pobytu dała mi okazję do wielu niezapomnianych doznań, które długo zostaną mi w pamięci.

RSS
Facebook
Facebook
Twitter
Visit Us
PINTEREST
LinkedIn
INSTAGRAM
Share: