recenzje,  Szuflada

Wszystkie miłości Teodorovicia

Miłość bezdyskusyjnie jest motywem w literaturze światowej, o którym napisano już niemalże wszystko. Zmierzyć się z nią, również postanowił w swojej książce Inne historie (Amaltea, Wrocław 2018) Lucian D. Teodorovic rumuński powieściopisarz, dziennikarz, reżyser teatralny, a ponadto Dyrektor Muzeum Literatury oraz Międzynarodowego Festiwalu Literatury i Przekładu w Jassach. Autor takich książek jak: Zaklinacz psów, Nasz cyrk przedstawia państwu czy Świat widziany przez dziurkę wielkości skręta. Jak poradził sobie z tym zadaniem? Dowiecie się z niniejszej recenzji.

Inne historie to jedna z nowości Wydawnictwa Amaltea, ale przede wszystkim książka pisana z męskiego punktu widzenia, bowiem Teodorovic zabiera nas w podróż po męskim świecie przyjaźni, miłości, samotności, słabości, zdrady i tęsknoty za bliskością. Udowadniając, że nie tylko my, kobiety, potrzebujemy zapełnić wewnętrzną pustkę i czuć się kochane. Co daje się zauważyć od samego początku lektury, język powieści jest bardzo konkretny, męski, silny, a momentami powiedziałabym, że nawet charakterny i nie da się ukryć – wulgarny. Moim zdaniem to właśnie nadaje smaku powieści. Miłym akcentem są też nawiązania do muzyki, choćby Cohena.

Pomimo iż Inne historie zawierają w sobie wątki miłosne, nie znajdziemy w niej przesłodzonych, romantycznych uniesień. Miłość u Teodorovica ukazana została bardziej z perspektywy trudnej, niespełnionej, raniącej i nietrwałej. Narratorem wszystkich historii jest dziennikarz, poznajemy epizody z jego życia, sięgając nawet okresu dzieciństwa, a bohaterowie i ich wątki poboczne są spojone przez jego postać. Jeśli miałabym wskazać rozdziały, które najbardziej zapadły mi w pamięci, to wskazałabym Noc w hotelu, Wilczek oraz Wyprawa po Gęsi, ten ostatni zwłaszcza za postać dziadka głównego bohatera.

Skupiając się na męskich postaciach książki, zauważyć można, że często są to po prostu mężczyźni, targani uczuciami. Mierzący się z codziennością, własnymi słabościami, potrzebami, tęsknotami, z którymi najczęściej muszą radzić sobie sami. To wrażliwcy, których nieco przygniotła rzeczywistość i błędy, które w swoim życiu zaczęli popełniać. Mężczyźni silni, a zarazem pozwalający sobie nawet na płacz, oczywiście tak, aby nikt nie widział. Szczególnie widać to po postaci Aktora, którego poznajemy w rozdziale Pełnia księżyca. W tym rozdziale najbardziej widoczna jest siła męskiej przyjaźni, na tyle, że chciałoby się powiedzieć – nikt tak nie zrozumie, jak facet faceta. 

Podsumowując. Inne historie to książka, którą polecam nie tylko ze względu na sympatię do literatury rumuńskiej, ale przede wszystkim dlatego, że jest to powieść, która wciąga od samego początku. Czyta się ją niezwykle szybko, dialogi są bardzo naturalne i dynamiczne, co nadaje charakteru postaciom, a wręcz uwiarygodnia je. Nie ma wrażenia kreacji, a wręcz odwrotnie, jakby miało się do czynienia z żywymi osobami. A perspektywa oczami męskich bohaterów dodaje tylko klimatu. Nie brakuje też ironii, która wzbudza uśmiech. Inne historie to książka, którą najbardziej kojarzyć będę z muzyka Boba Dylana, whisky i wciągającym męskim humorem, którego naprawdę nie brakuje.

RSS
Facebook
Facebook
Twitter
Visit Us
PINTEREST
LinkedIn
INSTAGRAM

Anna Jakubczak - (1994) poetka, prozatorka, publicystka, redaktor naczelna Magazynu Kulturalnego Horyzont oraz portalu E-tuszem.pl. Organizatorka spotkań autorskich w Książnicy Pomorskiej i performance'ów artystycznych w Centrum Euroregionu Stara Rzeźnia. Studentka dziennikarstwa i zarządzania mediami na Uniwersytecie Szczecińskim. Od 2016 roku Kandydatka do Związku Literatów Polskich. Współpracuje z Klubokawiarnią Sorrento, Inku Szczecińskim Inkubatorem Kultury, portalem SilesiaYoung, Wydawnictwami: Edgard, Amaltea, Preston Publishing, Axis Mundi, GWP czy Sensus oraz kilkoma polskimi i zagranicznymi organizacjami. W latach 2017-2018 prowadząca audycję Let's Rock! w Akademickim Radiu Pomorze. Reporterka TVP 3 Szczecin oraz Kuriera Szczecińskiego w latach 2015-2017. Swoją twórczość publikowała w wielu antologiach, zarówno w Polsce, jak i za granicą. Jest stałą autorką w cyklu poetyckim The Year of The Poet, wydawanym przez amerykańskie wydawnictwo Inner Child Press pod kierownictwem Williama St. Petersa. Wyróżniona w II i III Ogólnopolskim Konkursie im. Jóżefa Bursewicza O Złotą Metaforę za wiersze Przypinka i Kaprysik. Autorka tomu poetyckiego Ars Poetica (Londyn, 2013), w przygotowaniu kolejny tom Rozmowy nocą oraz powieść Wiatr nadziei.